Belgrade Jazz Festival http://2012.bjf.rs Jazz Festival Doma Omladine Beograda Wed, 08 Dec 2021 15:54:02 +0000 sr-RS hourly 1 http://wordpress.org/?v=3.4.2 RASPRODAT I KONCERT AMBROSE AKINMUSIRE KVINTETA NA 28. BJF! http://2012.bjf.rs/SR/rasprodat-i-koncert-ambrose-akinmusire-kvinteta-na-28-bjf/ http://2012.bjf.rs/SR/rasprodat-i-koncert-ambrose-akinmusire-kvinteta-na-28-bjf/#comments Mon, 29 Oct 2012 11:44:25 +0000 admin http://2012.bjf.rs/?p=462 Treće veče 28. Beogradskog Jazz Festivala počelo je odličnim koncertom Ambrose Akinmusirea – najboljeg mladog trubača savremene svetske scene, koji je sa svojim kvintetom premijerno nastupio u našim krajevima. Beogradska publika sa uzuđenjem je dočekala ovu najnoviju veliku zvezdu džeza, a ulaznice za koncert još tokom pre podneva su bile rasprodate!

Ambrose Akinmusire među svetkom kritikom i publikom važi za jazz ličnost 2012. godine, a u to su se uverili i posetioci 28. BJF na lirski provokativnom koncertu u Velikoj sali Doma omladine Beograda.

U nastavku programa, u Holu Doma omladine, nastupili su članovi jazz odseka MŠ Stanković i pokazali kako izgleda srpska jazz budućnost u akciji!

Sastav Das Kapital, trio istaknutih evropskih muzičara, čiji muzički izraz se može okarakterisati kao spoj elemenata rocka, popa i jazza sa elektronikom, eksperimentalnom i savremenom klasičnom muzikom, nastupio je od 23h u sali Amerikana DOB-a. Brojnoj publici, predstavili su intrigantno čitanje dela čuvenog kompozitora Hannsa Eislera.

Kulminacija emocija i pozitivne energije za kraj treće festivalske večeri i dugo očekivani koncert Ursule Rucker u našem gradu! Ova spoken-word heroina, provela je oduševljenu publiku kroz neo-beat poeziju u bojama bluesa, avangardnog jazza, filadelfijskog soula i hip-hopa.

Poslednje večeri 28. Beogradskog Jazz Festivala nastupiće još četiri sastava. Večeras od 20h u Velikoj sali Doma omladine publika će slušati Jovan Maljoković Balkan Salsa Band feat. Ana Sofrenović: kubanska salsa i balkanski folklor u izvođenju velikana srpskog jazza i najbolje pevačice među glumicama. Program se potom seli u salu Amerikana, gde će od 22h nastupiti poljski muzičari Mikolaj Trzaska & Rafal Mazur, ikone istočnoevropske free-jazz i impro scene. Američki heroji njujorške avangarde – Mostly Other People do The Killing, izvešće otvorenu, beskopromisnu i izazovnu rekonstrukciju istorije jazza od 23:15h. U samoj završnici 28. BJF od 00:30h probaćemo soul-jazz, afro-beat, R’n'B groove, punk „čorbu“ sa severa Evrope: danski bend Ibrahim Electric u provokativnom i uzbudljivom finalu ovogodišnjeg BJF.

]]>
http://2012.bjf.rs/SR/rasprodat-i-koncert-ambrose-akinmusire-kvinteta-na-28-bjf/feed/ 0
RASPRODAT KONCERT JOE LOVANA & DAVE DOUGLASA na 28. BJF! http://2012.bjf.rs/SR/rasprodat-koncert-joe-lovana-dave-douglasa-na-28-bjf/ http://2012.bjf.rs/SR/rasprodat-koncert-joe-lovana-dave-douglasa-na-28-bjf/#comments Sat, 27 Oct 2012 09:04:35 +0000 admin http://2012.bjf.rs/?p=362 Obaveštavamo publiku da je večerašnji koncert dvojice vodećih jazz muzičara današnjice – tenor saksofoniste Joe Lovana i trubača Dave Douglasa, u okviru 28. Beogradskog Jazz Festivala, rasprodat!

Vodeći jazz trubač i vodeći tenor saksofonista srednje generacije, Dave Douglas i Joe Lovano, ovenčani desetinama nagrada svetske jazz zajednice, udružili su snage u specijalnom projektu Sound Prints, koji je proglašen za jazz događaj sezone!

Publici BJF još su u sećanju fantastični nastupi Douglasovog kvinteta (2006) i Lovanovog Noneta (2009), a ljubitelji džez muzike prepoznali su da je ovaj nastup dvojice majstora džeza, koncert koji se ne sme propustiti. U okviru projekta Sound Prints, Douglas i Lovano se vraćaju inspiraciji genijem Waynea Shortera, izvodeći originalne numere nadahnute delom legendarnog jazzera. Društvo im prave iskusni bubnjar Joey Barron i dvoje talentovanih mladih muzičara, kontrabasistkinja Linda Oh i pijanista Lawrenc Fields.

Takođe, obaveštavamo da je za koncert Ambrose Akinmusire kvinteta, koji nastupa sutra od 20h na 28. BJF ostalo još vrlo malo ulaznica u prodaji, pa publici preporučujemo da što pre obezbede svoja mesta na koncertu sastava koji predvodi najnovija velika zvezda svetskog džeza. Akinmusire, najbolji mladi trubač savremene svetske scene premijerno je u našim krajevima! Posle pobeda na prestižnim takmičenjima – Thelonius Monk Jazz Competition i Carmine Caruso International Trumpet Solo Competition (2007), i izbora za “Faces to Watch 2011” u Los Angeles Timesu – ove godine je “ujedinio” titule za najboljeg trubača u anketama kritičara časopisa DownBeat i Jazz Journalist Association, koji su ga nominovali i za jazz muzičara godine (apsolutna kategorija).

U nastavku druge večeri 28. Beogradskog Jazz Festivala publiku od 23h očekuje koncert sastava Lorenz Raab Expanded – all star kvartet visoke strasti i ekspresivnosti, koji nas vodi na muzičko putovanje od Nju Orleansa do free-jazza.

]]>
http://2012.bjf.rs/SR/rasprodat-koncert-joe-lovana-dave-douglasa-na-28-bjf/feed/ 0
Svečano otvoren 28. Beogradski Jazz Festival! http://2012.bjf.rs/SR/svecano-otvoren-28-beogradski-jazz-festival/ http://2012.bjf.rs/SR/svecano-otvoren-28-beogradski-jazz-festival/#comments Sat, 27 Oct 2012 08:18:03 +0000 admin http://2012.bjf.rs/?p=353 grand openingU punoj Velikoj dvorani Sava Centra sinoć je svečano otvoren 28. Beogradski Jazz Festival. Pored brojnih zvanica iz javnog i kulturnog života otvaranju su prisustvovali i Ambasadori SAD, Michael Kirby, i Italije, Armando Varricchio, sa suprugama. Prisutnoj publici obratio se Mihajlo Miša Blam, istaknuti srpski i međunarodno priznati jazz muzičar, koji je naglasio da mu, uz sva lepa i značajna priznanja koja je tokom svoje karijere dobio, poziv da svečano otvori BJF posebno znači i doživljava ga kao svojevrsno priznanje.

Ovaj umetnik, čiji je rad već decenijama utkan u vrhunce jazz stvaralaštva beogradske i srpske jazz scene, podsetio je posetioce prve večeri BJF na početke ove manifestacije, koja je osnovana 1971. godine pod imenom Newport Jazz Festival, a do sada je ugostila sve najvažnije svetske jazz izvođače. Blam je istakao da je Beogradski Jazz Festival jedna od najmoćnijih i najozbiljnijih manifestacija ove vrste u našoj zemlji, koja uvek prati aktuelne tokove jazz muzike, te da je posebno ponosan što je jedan od muzičara koji je naviše puta učestvovao na BJF.

Miša Blam, renomirani jazz kontrabasista, kompozitor, publicista i pedagog dao je značajan umetnički doprinos razvoju i renomeu BJF kroz mnoge nastupe. Tokom sedamdesetih i osamdesetih godina XX veka, na Beogradskom Jazz Festivalu svirao je sa Jazz orkestrom Radio-Televizije Beograd, Sekstetom Marković-Gut, i kao član raznih internacionalnih postava.Takođe, bio je dugogodišnji kontrabasista na čuvenim Jam Session svirkama BJF u Domu omladine Beograda.

Nakon ceremonije svečanog otvaranja, publika je bila u prilici da čuje Biseru Veletanlić, ikonu domaće zabavne i jazz muzike, u izuzetnoj saradnji sa jednim od vodećih savremenih srpskih rock bendova Darkwood Dub. Izveli su ekskluzivan program, specijalno pripreman za ovogodišnji Beogradski Jazz Festival, sačinjen od koncertnog opusa Bisere Veletanlić, popularnih numera Darkwood Dub, kao i njihovih novih zajedničkih pesama.

U nastavku programa, nastupio je sastav MILES SMILES, sastav čiji je vođa Wallace Roney, jedini učenik Miles Davisa i ponosni vlasnik trube legendarnog mentora. Oko njega su bivši Milesovi puleni iz različitih situacija.Ovim koncertom Beogradski Jazz Festival se pridružio brojnim svetskim festivalima u obeležavanju dve decenije od smrti Milesa Davisa (1991), koji je na BJF nastupio tri puta – 1971, 1973. i 1986. godine.

U Holu Sava Centra, pre početka zvaničnog programa i u pauzi između dva koncerta nastupio je European Saxophone Ensemble,  sastav koji čini 12 darovitih mladih muzičara iz različitih zemalja. Sviraju pod umetničkim rukovodstvom francuza Guillaumea Ortija, a članovi se biraju putem audicija širom Evrope. U ansamblu je prvi put i jedan srpski muzičar, alt saksofonista Luka Ignjatović, koji je odabran na audiciji organizovanoj u aprilu ove godine, u Domu omladine Beograda.

Program prve večeri 28. BJF nastavljen je do kasno u noć u Domu omladine Beograda. Publici su se, u okviru programa „Balkanske impresije“, predstavili kvarteti Nenada Vasilića i Blazin’ quartet predvođen našim istaknutim bubnjarem, Srđanom Ivanovićem. Ovo veče je zamišljeno kao prvo predstavljanje najnovije generacije istaknutih jazz umetnika iz naše zemlje koji su ostvarili karijere u svetu.

]]>
http://2012.bjf.rs/SR/svecano-otvoren-28-beogradski-jazz-festival/feed/ 0
Večeras svečano otvaranje 28. Beogradskog Jazz Festivala! http://2012.bjf.rs/SR/veceras-svecano-otvaranje-28-beogradskog-jazz-festivala/ http://2012.bjf.rs/SR/veceras-svecano-otvaranje-28-beogradskog-jazz-festivala/#comments Thu, 25 Oct 2012 14:08:23 +0000 admin http://2012.bjf.rs/?p=343 U Velikoj dvorani Sava Centra večeras će svečano biti otvoren 28. Beogradski Jazz Festival!

Festival će zvanično otvoriti naš istaknuti jazz muzičar, Mihajlo Miša Blam, umetnik čiji je rad već decenijama utkan u vrhunce jazz stvaralaštva beogradske i srpske jazz scene, ali i ugledno ime u međunarodnim muzičkim krugovima. Ovaj renomirani jazz kontrabasista, kompozitor, publicista i pedagog dao je značajan umetnički doprinos razvoju i renomeu BJF kroz mnoge nastupe. Tokom sedamdesetih i osamdesetih godina XX veka, na Beogradskom Jazz Festivalu svirao je sa Jazz orkestrom Radio-Televizije Beograd, Sekstetom Marković-Gut, i kao član raznih internacionalnih postava. Takođe, bio je dugogodišnji kontrabasista na čuvenim Jam Session svirkama BJF u Domu omladine Beograda. Miša Blam je od druge polovine devedesetih posebno aktivan i na izraelskoj i nemačkoj jazz sceni, a snimio je 40 albuma (3 solo).

Prve večeri 28. BJF od 19:30h publika u Sava Centru imaće priliku da čuje Biseru Veletanlić, ikonu domaće zabavne i jazz muzike, u izuzetnoj saradnji sa jednim od vodećih savremenih srpskih rock bendova Darkwood Dub. Specijalno za ovogodišnji Beogradski Jazz Festival, pripremili su ekskluzivan program u kom će ravnopravno biti predstavljen koncertni opus Bisere Veletanlić, popularne numere Darkwood Dub, kao i njihove nove zajedničke pesme.

U nastavku programa, od 21:30h imamo zadovoljstvo da ugostimo sastav MILES SMILES -  all-star susret u slavu Milesa Davisa! Vođa ove postave je Wallace Roney, jedini Milesov učenik i ponosni vlasnik trube legendarnog mentora. Oko njega su bivši Milesovi puleni iz različitih situacija. Tenor saksofon svira Rick Margitza, gitaru Larry Coryell, Hammond B3 Joey DeFrancesco, a bubnjeve Omar Hakim. Ovom prilikom objavljujemo i jednu malu izmenu – “čarobnjak na fretless bassu”, Ralphe Armstrong, koji sarađivao sa Miles Davisom početkom sedamdesetih, u vreme njegovih najslavnijih jazz rock fusion momenata, zameniće ranije najavljenog Darryla Jonesa. Jones je iznenada pozvan na pripreme za svetsku turneju sa grupom The Rolling Stones, čiji je pridruženi član – a kao što je objavila svetska štampa, one upravo počinju! Sigurni smo da će Ralphe Armstrong podjednako oduševiti beogradsku publiku, kao i što je oduševljavao godinama ljubitelje ovog zvuka širom sveta!

U Holu Sava Centra, pre početka zvaničnog programa i u pauzi između dva koncerta (19:00 i 21:00) nastupiće European Saxophone Ensemble,  sastav koji čini 12 darovitih mladih muzičara iz različitih zemalja. Sviraju pod umetničkim rukovodstvom francuza Guillaumea Ortija, a članovi se biraju putem audicija širom Evrope. U ansamblu je prvi put i jedan srpski muzičar, alt saksofonista Luka Ignjatović, koji je odabran na audiciji organizovanoj u aprilu ove godine, u Domu omladine Beograda.

Program prve večeri 28. BJF nastaviće se do kasno u noć u Domu omladine Beograda. Publika će imati ekskluzivnu priliku da u okviru ponoćnog programa od 23.30 h, čuje kvartet Nenada Vasilića. Iste večeri, koja je posvećena “Balkanskim impresijama”, nastupiće i Blazin’ quartet predvođen našim istaknutim bubnjarem, Srđanom Ivanovićem. Ovo veče je zamišljeno kao prvo predstavljanje najnovije generacije istaknutih jazz umetnika iz naše zemlje koji su ostvarili karijere u svetu.

]]>
http://2012.bjf.rs/SR/veceras-svecano-otvaranje-28-beogradskog-jazz-festivala/feed/ 0
Beogradski Jazz Festival u Down Beatu, iz pera Joe Woodarda! http://2012.bjf.rs/SR/beogradski-jazz-festival-u-down-beatu-iz-pera-joe-woodarda/ http://2012.bjf.rs/SR/beogradski-jazz-festival-u-down-beatu-iz-pera-joe-woodarda/#comments Thu, 25 Oct 2012 13:27:32 +0000 admin http://2012.bjf.rs/?p=336 Joe (Josef) Woodard je jedno od najistaknutijih muzičkih pera na svetu, a u oblasti jazza već dugi niz godina spada u krug legendarnih kritičara čije mišljenje može da promeni karijeru. Sa posebnim zadovoljstvom ćemo ga dočekati na ovogodišnjem izdanju Beogradskog Jazz Festivala. Samo njegovo interesovanje upravo za naš festival, dovoljno je priznanje kvalitetu rada koji je u njega uložen, kao i našoj publici koja ga je svih ovih godina svesrdno podržavala. Prikaz festivala biće objavljen u najuticajnijem jazz časopisu svih vremena, čuvenom Down Beatu.

Od 1980. godine radi kao novinar i kritičar u časopisima Rolling Stone, Down Beat, Jazz Times, Los Angeles Times, Entertainment Weekly, Jazziz, Jazz Hot, The Wire, Opera Now, Opera News, Grammy.com, Guitar Player, Guitar One, Musician. Objavljuje eseje i kritike o muzici (jazz, pop, world music, klasična muzika), umetnosti, filmu i turizmu. Takođe je potpisnik velikog broja tekstova za omote albuma, od 1989. godine. Napisao je knjigu o braći Montgomery (Wesu, Monku i Buddyju) i jedno poglavlje u knjizi “Horizons Touched: The Music of ECM”. Trenutno radi na biografiji Charlesa Lloyda. Ostvario je i karijeru muzičara, kao solo izvođač, gitarista i vođa sastava Headless Household. Od 1987. vodi i nezavisnu izdavačku kuću Household Ink Records.

U novinarstvu, glavno polje interesovanja mu je oduvek jazz – dobitnik je prestižne nagrade “Deems Taylor” za jazz publicistiku, 1998. godine. Specijalnost su mu festivali – za vodeće svetske časopise je izveštavao sa jazz manifestacija u Montrealu, Vankuveru i Viktorijavilu (Kanada), Montereju i Portlandu (SAD), Berlinu i Mersu (Nemačka), Gentu (Belgija), Umei (Švedska), Vjenu (Francuska), Peruđi (Italija), Kopenhagenu (Danska), Kenigsbergu, Moldeu i Vosi (Norveška).

Na Beogradski Jazz Festival dolazi prvi put, kao akreditovani novinar vodećeg svetskog jazz magazina Down Beat. U novijoj istoriji, to će biti prvo pojavljivanje nekog festivala iz Srbije u časopisu koji je 75 godina vodeći u oblikovanju našeg shvatanja jazz muzike. Osim u Down Beat-u, Woodard planira da objavi i tekst o gradu Beogradu u časopisu Santa Barbara Independent.

Uz Joe Woodarda, sa festivala če izveštavati i oko dvadeset stranih novinara iz SAD, Velike Britanije, Holandije, Španije, Italije, Švajcarske, Makedonije, Bosne i Hercegovine i mnogih drugih zemalja.

]]>
http://2012.bjf.rs/SR/beogradski-jazz-festival-u-down-beatu-iz-pera-joe-woodarda/feed/ 0
28. BJF – PRATEĆI PROGRAM http://2012.bjf.rs/SR/28-bjf-prateci-program/ http://2012.bjf.rs/SR/28-bjf-prateci-program/#comments Wed, 24 Oct 2012 20:29:10 +0000 admin http://2012.bjf.rs/?p=308 U okviru 28. Beogradskog Jazz Festivala posetioci Doma omladine Beograda biće u prilici da posete bogat prateći program, koji je u potpunosti besplatan! Izložbe, tribine, promocije knjiga i diskova, predstavljanje uglednih gostiju BJF iz inostranstva i Srbije… Oni koji i posle koncerata u sklopu glavnog i ponoćnog programa budu želeli da nastave sa slušanjem odličnog džeza i druže se sa vrhunskim muzičarima, pozvani su u klub Čekaonica BIGZ, na BJF Official Jam Sessions!

28. BEOGRADSKI JAZZ FESTIVAL: LIKE! JAZZ

PRATEĆI PROGRAM

24.10. 2012.

Hol sale Amerikana – Dom Omladine Beograd

13:00

Otvaranje izložbe „Balkan Impressions“ (kurator: el gvojos)

World Music asocijacija Srbije obeležava tri decenije od začetka world music u Srbiji. Kao jedan od razloga da 1982. godinu proglasi „nultom“, ovo udruženje smatra objavljivanje ploče „Balkan Impressions“, Branislava Lale Kovačeva. S druge strane, ovaj album je predstavljao kulminaciju dvadesetogodišnjih nastojanja domaćih umetnika da jazz kombinuju sa balkanskim folklorom, tako da možemo da govorimo i o pola veka balkanskog jazza, ili Balkan Jazza – jedinog pravca u istoriji jazza koji su stvorili muzičari sa naših prostora.

Beogradski Jazz Festival pridružuje se obeležavanju dve značajne godišnjice na različite načine. Izložbu „Balkanske impresije“, u selekciji el gvojosa, čine fotografije istaknutih domaćih fotografa, na kojima se nalaze ključne ličnosti balkanskog jazza.

Autori fotografija:

Velibor Žitarević (1962). Zainteresovao se za fotografiju i muziku (posebno jazz) na početku srednje škole. Ove dve ljubavi neće se ugasiti, već će postati nerazdvojni deo sazrevanja i traganja za samim sobom.

Vladimir Miloradović (1976). Fotograf. Živi sa muzikom.

Goran Redžepi (1959). Završio je Fakultet primenjenih umetnosti. Predaje fotografiju u Školi za dizajn u Beogradu. Sluša i fotografiše jazz i srodnu muziku. Izlagao je radove na nekoliko jazz i blues festivala.

Stanislav Milojković (1966, Beograd). Objavljuje fotografije u novinama od srednje škole. Priredio niz samostalnih izložbi u zemlji i inostranstvu, kao i seriju izložbi „Rock momenti“, sa Anamarijom Vartebedijan i Aleksandrom Zecom.

Ivan Grlić (1977). Ostvario je osam autorskih ciklusa, i priredio veliki broj samostalnih izložbi. Aktuelni ciklus Serbian Jazz, BRE! obuhvata foto-monografiju, seriju izložbi po domaćim jazz festivalima i organizovanje autorskog jazz sastava.

el gvojos (1958). „Biografija ili faktografija, pitanje je sad. Ajmo biografiju. Moram. Za faktografiju mi nedostaju podaci. Rođen jedne od boljih jazz godina, zakačio jazz virus i neizlečivo oboleo. Kako retko kad jedna boljka solira, nakači se tu još po neka (fotografija – na primer) i eto kombinacije s komplikacijama. Onda mi ne bi ni to dosta pa dede poneku izložbu, i tegobama nikad kraja. Ćuti, kažu, bar si suzbio dosadu. Eee i neka sam, tek je dosada zarazna. Kako izložbe u’vatiše korena, tako brojanje istih u’vati maglu i sva je prilika da su podaci nestali u magli. Zato ću očigledno i nadalje bistriti fotografiju i muziku, onako, u duetu, bar dok ne dođe vreme – zapevaj i za pojas zadeni… Ne bojte se, poštedeću vas pevanja.“

Hol sale Amerikana – Dom Omladine Beograd

13:30

Promocija albuma Jovana Maljokovića Balkan Salsa Banda „Korak do sna“ (PGP RTS)

Hol Velike sale – Dom Omladine Beograd

18:30

Promocija stripa „Billie Holiday“ (José Muñoz& Carlos Sampayo)

Učestvuju: Momčilo Rajin i Mićun Ristić
Moderator: Sara Bujak

Stripoteka Darkwood je prva specijalizovana prodavnica stripova i izdanja koja se bave teorijom stripa u regionu, osnovana 2001. godine. Od 2010. godine Darkwood širi delatnost na izdavački program. Do sada su objavili dvadesetak albuma i nekoliko desetina posebnih izdanja. Strip “Bili Holidej” je prva knjiga u novoj biblioteci “Trag”.

Teško je da strip kao medij ponudi velika prostranstva kada treba da se ispriča priča o veličanstvenim ljudima čiji je život bila muzika. Još je teže učiniti da strip pri okretanju svake strane, počne da svira muziku uronjenu u crno-beli svet. Da svira pravi literarni blues, sveprožimajući grafički jazz, a da se pri tom ispriča priča o jednom životu i ponovo začuje jedan glas. Glas Billie Holiday, neverovatne pevačice, koji nije utihnuo ni nekoliko decenija od njene smrti. Zahvaljujući Joséu Muñozu i Carlosu Sampayu nastalo je nešto jedinstveno u svetu stripa: stvoren je bio-stripovski jazz.

Strip crtač José Antonio Muñoz (1942, Buenos Ajres) započeo je školovanje na Escuela Panamericana de Arte (profesori Hugo Pratt i Alberto Breccia). U 18. godini postao je asistent Francisca Solano Lópeza. Ranih 70-ih seli se u Evropu gde u saradnji sa Carlosom Sampayom postiže svetski uspeh na polju stripa. Neki od njihovih najpoznatijih radova bili su “Joe’s Bar”, “Alack Sinner”, “Billie Holiday”… Njegov ekspresionistički i pomalo groteskni stil crtanja uticao je na mnoge strip umetnike među kojima su Frank Miller, Dave McKean, pa i njegov profesor, Alberto Breccia.

Glavni hol – Dom Omladine Beograd

19:00

Promocija albuma Blazin’ Quartet „Jalkan Bazz“ (Metropolis Records)

Glavni hol – Dom Omladine Beograd

19:30

Otvaranje izložbe: „10 x 3 (+3) = Jazz Greetings from Italy“ (Tim Dickeson)

Adriano Scognamillo (Peruđa, Italija) je član je Kvalifikovanih evropskih fotografa (QEP), Borda Federacije evropskih fotografa (FEP), i jedini italijanski član Britanskog instituta za profesionalnu fotografiju (BIPP). Bio je lični fotograf Carlosa Santane, objavljujući fotografije na njegovim koncertnim programima, kalendarima i websiteu. Fotografije na omotima albuma: Marcus Miller, Danilo Rea, Gabriele Mirabassi, Enrico Rava… Izložbe: „Ritrattore“ (Todi Arte Festival), „Monte Carlo Jazz Exposition“ (2009) „Photographes Portraitistes Italiens“  (Bourbon-Lancy, 2010).

Tim Dickeson (Kardif, Vels) je karijeru započeo u regionalnim časopisima sa juga Engleske. Radio je i u Derbiju, Londonu i, u poslednje vreme, u Kardifu. Poslednjih godina uglavnom je vezan za muziku (jazz), kao fotograf za vodeće britanske jazz magazine Jazz Wise i Jazz Journal, JazzTimes (SAD) i Jazz.ru (Rusija). Njegove fotografije našle su se u većini britanskih nacionalnih medija, kao i u časopisima u preko deset zemalja širom sveta. Objavljivao je i u Politici (Srbija) i Novom reporteru (BiH). Na 27. BJF priredio je izložbu „Belgrade Jazz Festival 2005-2010“.

YasuhiroFujiFujioka (Osaka, Japan) je saradnik vodećih japanskih jazz magazina Japan Jazz (bivši Swing Journal) i Jazz Critique, a publikuje tekstove/fotografije i u časopisima Playboy (Japan), Record Collectors i Le Figaro (Japan). Objavio je četiri knjige o Johnu Coltraneu: „John Coltrane – A Discography and Musical Biography“ (1995), „The John Coltrane Reference“ (2008), Coltrane: The Jazz Martyr (2011) i „Coltrane Chronicle“ (2012). Predsednik je Coltrane House of Osaka i član saveta direktora organizacije The Friends of Coltrane Home u Njujorku.

Izložbu „10 x 3 (+3) = Jazz Greetings From Italy“ čine dve grupe radova. Prvu predstavlja izložba „9 x 3 (+3) = Jazz“ koju su trojica fotografa priredili u Cafe di Perugia tokom festivala Umbria Jazz 2012. u Peruđi: fotografije 9 istaknutih američkih i italijanskih jazz muzičara, iz vizure svakog od fotografa – ukupno 27 fotografija na aluminijumu. Drugu, pod nazivom „La dolce vita“, čine tri postera-kolaža (po jedan od svakog fotografa) na kojima se nalaze isključivo italijanski jazzeri, kao i prizori sa najveće italijanske jazz manifestacije, festivala Umbria Jazz.

Čekaonica BIGZ

21:00

BJF Official Intro Jam Session

24.10. 21:00 BJF Official Intro Jam Session

26.10. 02:00 BJF After Party

29.10. 02:00 BJF After Party

Jazz klub Čekaonica dokazuje da je jazz zabavan i da u Beogradu postoji publika koja ume da uživa u njemu. Na krovu zgrade BIGZ-a svakodnevno se okupljaju ljubitelji jazza da upijaju neverovatnu energiju muzičara i uživaju u pogledu na sve beogradske mostove. Ponedeljkom se održava najveći jam session u gradu. Utorkom se svira funk/fusion, sredom blues, a nedeljom eksperimentalna/autorska muzika. Ostalim danima razmenjuju se Dixieland, hard bop i savremeni jazz, uz tematske večeri, posvećene legendarnim umetnicima. Do sada je u klubu, koji vodi arh. Marko Berkeš, sviralo preko stotinu muzičara i organizovano blizu 500 živih nastupa.

25.10. 2012.

Beogradski sajam knjiga, štand EU

12:00

European Saxophone Ensemble

Čekaonica BIGZ

02:00

BJF After Party

26.10. 2012.

Glavni hol – Dom Omladine Beograda

18:30

Promocija knjiga Nat Hentoff – “Džezerski život” (2012), Miles Davis/Quincy Troupe – “Majls –autobiografija” (2011), LeRoi Jones– “Narod bluza – crnačka muzika u beloj Americi” (2008). Prevod: Mimica Petrović Radovanović i Aleksandar Radovanović

Mimica Petrović-Radovanović i Aleksandar Radovanović se već desetak godina bave prevođenjem istaknutih dela iz domena jazz kulture. U njihovom prevodu, pojedinačno ili zajedno, objavljene su knjige: „Bedniji od šugavog psa“ (Charles Mingus, Samizdat B92, 2003), „Poželeti mesec – život i doba Bili Holidej“ (Donald Clarke, Narodna knjiga, 2005), “Narod bluza – crnačka muzika u beloj Americi” (LeRoi Jones, 2008), “Sačmo: Moj život u Nju Orleansu” (Louis Armstrong, 2009), „Majls: autobiografija“ (Miles Davis i Quincy Troupe, 2011) i “Džezerski život” (Nat Hentoff, 2012).

Poslednje četiri knjige objavila je izdavačka kuća “Utopija”.

Galerija – Dom Omladine Beograda

19:00

Jerry Gonzalez – A NYRican in Madrid , moderator Chema García Martínez

Rođen je u Njujorku. Preci su mu iz Portorika. Svirao je jazz i Latin jazz. Bio je miljenik američke kritike i publike. A onda, došao je u Španiju na jedan dan i odlučio da tu ostane. Jerry Gonzalez. Uronio je u flamenco i gipsy tradiciju – duboko, kao niko pre njega! Chema Garcia Martinez (El Pais) istražuje razloge za ovu odluku velikana jazza.

27.10. 2012.

Galerija – Dom Omladine Beograda

18:00

Svet Jazza danas/World of Jazz Today

Učestvuju: Joe Woodard, Thomas Conrad, Jose María García Martínez

Šta su obeležja današnjeg jazza? Kakve su perspektive u SAD, i koliko je Evropa doprinela osvežavanju žanra? Kakav je značaj jazz festivala? Nova produkcija – mejdžersi, nezavisni ili samizdati? O ovim i drugim pitanjima diskutuju svetski eksperti jazz publicistike – Thomas Conrad, Chema Garcia Martinez i Josef Woodard.

28.10. 2012.

Tribinska sala – Dom Omladine Beograda

18:00

Sećanje na Branislava Lalu Kovačeva

Učestvuju: Jovan Maljoković, Nenad Jelić, Oliver Đorđević i Vojislav Pantić

Pre trideset godina, Lala Kovačev nam je poklonio Balkanske impresije, krunu spajanja balkanskog folklora i jazza, i predstavio ih na Beogradskom Jazz Festivalu.

O liku i delu preminulog velikana jugoslovenskog jazza govore njegovi saborci, Nenad Jelić i Jovan Maljoković, i publicisti Oliver Đorđević i Vojislav Pantić.

Ozvučavanje balkanskih impresija

Za prve bubnjeve Branislav Lala Kovačev je zaradio prikupljajući staro gvožđe i gajeći svilene bube na njivama oko Kikinde. U Beogradu je pohađao gimnaziju: na školskim odmorima društvo se okupljalo oko katedre koja je, kao sjajan rezonator, bila stvorena za egzibicije talentovanog momka. Postavši najmlađi član Jazz orkestra RTB, ubrzo je poželeo da se direktno suoči sa globalnom jazz porodicom i otišao u Skandinaviju. Sam pred spiskom menadžera u okolini, vrteo je jedan za drugim brojeve telefona dok nije čuo: „Imaš posao sledećeg meseca!“ Nekako je ubedio grupu starih kolega da ostave posao i pođu u nepoznato.

Jedne noći, nekoliko godina kasnije, krenuo je u Nemačku, da sretne Boru Rokovića i Duška Gojkovića. Nije ni došao do njih. Pod visokom temperaturom stao je da se odmori u Štutgartu, gde je čuveni Horst Jankowski priređivao novogodišnji koncert. Pijanista je umeo da prepozna talenat: sledećeg jutra, Lala je potpisao ugovor koji će ga povesti u veliki svet.

Chick Corea, Slide Hampton, Jean-Luc Ponty, Eberhard Weber, Toots Thielemans, Mladen Bobi Guteša, Wolfgang Dauner… Jazz elita ga je zavolela, ali osećaj da mora da ide napred ga nije napustio. Sa balkanskim folklorom se sreo još 1962. godine u „Igri pod Šar-planinom“ Vojislava Bubiše Simića, 70-ih je razradio ove uticaje sa kvartetom European Jazz Consensus. Održavao je i vezu sa domovinom: sa Duškom Gojkovićem je pokrenuo all-star sastav Trumpets and Rhythm Unit: umesto na turneji po Evropi, obreo se u bolnici u Minhenu, gde je smislio svoje životno delo – Balkan Impressions.

Jazz Balkanskih impresija nije tumačio, niti je zloupotrebljavao tradiciju, već je sa njom bio u neraskidivoj vezi. Sakrivene ispod novih imena, u rilnama dva albuma smestile su se „Igrale se delije“, „Kapetan Leši“, „Zajdi, zajdi“, „Ćiribiribela“… I, konačno, „Ruse kose curo imaš“, kao motiv naslovne teme, u kojoj je sublimirana emocija celokupnih balkanskih prostora. Zaokružujući trilogiju projektom „Izvorni folklor i džez Lale Kovačeva“, u goste je pozvao autentične čuvare narodnog blaga da bi ostvario konačni, organski zagrljaj folklora, jazza i rock’n’rolla.

Vihor građanskog rata zaustavio ga je na Summertime Festivalu u Beogradu. Posle nezaboravnog koncerta sa Borom Rokovićem i Mišom Blamom, spakovao je kofere i povukao se sa suprugom Danom u Zavalu na Hvaru – nije bio spreman da svira dok se puca u njegovoj Jugi. Kuća pored mora, ribarske mreže i gusto vino – bio je to Lalin novi svet. U Beogradu je zasvirao samo još jednom, uveličavajući proslavu pola veka Big benda RTS. Planirali smo da ove jeseni obeležimo tri decenije Balkanskih impresija: nadali smo se da će ponovo biti sa nama, ispod platana u omiljenom „Šumatovcu“, u dimu cigarete. Umesto toga, iz Zavale je početkom septembra stigla tužna vest.

Slika i zvuk su još snažni. Trenutak kada se orkestar sasvim utiša, a Lala spusti palice pored sebe, zatvori oči, pusti onaj čuveni sekund tišine, da bi u sledećem momentu golim dlanovima razigrao kože bubnjeva, poveo ples, nahranio naša tela i duše. Takvog ćemo ga se sećati.

Vojislav Pantić

Čekaonica BIGZ

02:00

BJF After Party

]]>
http://2012.bjf.rs/SR/28-bjf-prateci-program/feed/ 0
URSULA RUCKER ŽELI DA SRETNE SVOJU PUBLIKU NA BEOGRADSKOM JAZZ FESTIVALU! http://2012.bjf.rs/SR/ursula-rucker-zeli-da-sretne-svoju-publiku-na-beogradskom-jazz-festivalu/ http://2012.bjf.rs/SR/ursula-rucker-zeli-da-sretne-svoju-publiku-na-beogradskom-jazz-festivalu/#comments Mon, 22 Oct 2012 11:04:26 +0000 admin http://2012.bjf.rs/?p=296 Jedna od najvećih zvezda 28. Beogradskog Jazz Festivala ove godine svakako je Ursula Rucker, američka pevačica i bit pesnikinja. Slavna umetnica je preko svoje koncertne agencije poručila svim fanovima da je izuzetno zainteresovana da upravo na ovoj turneji, koja predstavlja rekapitulaciju njenih najvećih hitova, upozna svoju publiku lično. Svaki stoti kupac karte za njen koncert 27.10 biće u prilici da je upozna, porazgovara sa Ursulom o njenoj umetnosti i dobije poklon!

 Ovakvi bliski, a sadržajni susreti sa zvezdama nisu uobičajeni, ali ne radi se ni o svakidašnjoj pojavi – Ursula Rucker važi za jednu od najzanimiljivijih pojava u muzičkom svetu uopšte. Rodom iz Filadelfije, mešanog afroameričko-italijanskog porekla, studirala je novinarstvo, a na scenu se prvi put popela 1994. kao pesnikinja koja čita svoju poeziju, uz muzičku pratnju ili bez nje. Opisana je kao čudesno iskustvo, mešavina “ranjivosti i gneva, snage i besa”. Njen talenat i jedinstven glas skoro istog časa primetili su čuveni DJ timovi i producenti klupske muzike, a posebno King Britt, te ikone drum and bassa 4 Hero, ali i najbolji “živi” hip hop sastav The Roots i jazz legenda Jamaladeen Tacuma. Redovna gostovanja na njihovim albumima učinile su i nju umetničkom zvezdom, pa je od tad do danas objavila pet zapaženih solo albuma, od kojih najnoviji  -“She Said” – prošle godine.

Za Ursulu Rucker se slobodno može reći da je jedna od najzanimljivijih žena na globalnoj muzičkoj sceni trenutno, i umetnica čiji integritet i hrabrost nikog ne ostavljaju ravnodušnim. U Beogradu nastupa u subotu 27.10. u ponoćnom programu Beogradskog Jazz Festivala, u Sali Amerikana Doma omladine.

]]>
http://2012.bjf.rs/SR/ursula-rucker-zeli-da-sretne-svoju-publiku-na-beogradskom-jazz-festivalu/feed/ 0
Nenad Vasilic Quartet u noći „Balkanske impresije“ na 28. BJF! http://2012.bjf.rs/SR/nenad-vasilic-quartet-u-noci-balkanske-impresije-na-28-bjf/ http://2012.bjf.rs/SR/nenad-vasilic-quartet-u-noci-balkanske-impresije-na-28-bjf/#comments Sat, 20 Oct 2012 10:09:39 +0000 admin http://2012.bjf.rs/?p=279 Publika 28. Beogradskog Jazz Festivala u Domu omladine imaće ekskluzivnu priliku da, 25.oktobra u okviru ponoćnog programa od 23.30h, čuje kvartet Nenada Vasilića. Iste večeri, koja je posvećena “Balkanskim impresijama”, nastupiće i Blazin’ quartet predvođen našim istaknutim bubnjarem, Srđanom Ivanovićem.

Nenad Vasilić, niški jazz kontrabasista, kompozitor i aranžer, je studirao na Jazz akademiji u Gracu, a potom nastavio karijeru u Austriji.

Sastav sa kojim će se predstaviti našoj publici vodi od 1998. godine, jedno vreme pod imenom Nenad Vasilić Balkan Band. Svojom muzikom ostvaruje ideju o sintezi džeza i etno motiva muzike Balkana.

Potrebu da ostvari lični pečat i razvije svoj izraz koji će se razlikovati od svega drugog, uticala je da definiše i izgradi vlastiti stil. “Ljubav prema narodnoj muzici Balkana i inspirisanost istom definitivno igra veliku ulogu u mom stvaralaštvu . Sve ostalo je splet okolnosti …” otkriva Nenad.

Kvartet iza sebe ima sedam albuma: Yugobassia (1998), Folk Songs (2001), Joe Jack (2003), Joe Jack is Back (2004), Honey and Blood (2006), Beyond Another Sky (2008) i, poslednji, Just Fly (2010) koji, je po mišljenju publike i kritičara jedan od najboljih.

“Album Just Fly je definitivno najteža ploča koju sam radio. Njegovo stvaranje je trajalo dugo i bilo je vrlo naporno tako da mi je teško da ga sa distance objektivno doživim i kažem svoj sud o tome kakav je. Moj najdraži album do sada je definitivno Honey & Blood, mada, da budem iskren, najnovija ploča Seven mi polako prelazi u favorite… Mislim da je najbolje da publika i vreme odluče o tome“ – objašnjava Vasilić.

Tokom karijere, ovaj džez muzičar, koga ćemo premijerno slušati u Domu omladine, sarađivao je sa brojnim svetskim zvezdama, među kojima su Mark Murphy, Sheila Jordan, Stjepko Gut, Richie Beirech, Bojan Zulfikarpašić, Laurie Antonioli…  Vasilić ističe da je najupečatljiviji trag na njegovu karijeru ostavila saradnja sa muzičarima kao što su Richie Beirach, Petar Ralchev, Martin Lubenov i Bojan Zulfikarpašić. “Svirati sa takvim ljudima je poklon i nešto što vas ne ostavlja bez utiska i inspiracije. Rad sa njima, a i mnogim drugim muzičarima, je definitivno ostavio veliki utisak na mene kao basistu, muzičara i kompozitora, to je neminovnost,” kaže Nenad Vasilić.

Njegovu karijeru, pored brojnih nastupa, gostovanja, takmičenja, upotpunilo je i učestvovanje u muzičkom programu Olimpiskih igara u Londonu 2012. Poslednje dve godine Vasilić radi na projekatu „Amulette“ sarajevske pevačice Amire Medunjanin, zajedno sa Bojanom Zulfikarpašićem za klavirom i Bachar Khalife na perkusijama.
„Amira i ja smo dobili ponudu od organizacije Londonskog Jazz festivala da skupimo bend koji se sastoji od deset muzičara iz deset različitih balkanskih zemalja i spremimo repertoar za otvaranje Olimpijade u Londonu 2012. Moj zadatak je bio i da uradim aranžmane za taj bend. To nam je pošlo za rukom i nastao je bend po imenu Reka, koji je nastupio pred samo otvaranje Olimpijade na Trafalgar skveru u srcu Londona“.
Ljubitelji džeza imaće priliku, 25.oktobra u Domu omladine, da čuju kompozicije sa albuma Honey & BloodJust Fly  i najnovijeg izdanja Seven, koji će biti predpremijerno izvedeno upravo na 28.Beogradskom Jazz Festiivalu.

Nenad Vasilić, pohvalivši program ovogodišnjeg džez festivalа, pored nastupa svog kvarteta, publici je preporučio nastupe Dave Douglas And Joe Lovano Quinteta kao i grupe Jerry Gonzaleza.

]]>
http://2012.bjf.rs/SR/nenad-vasilic-quartet-u-noci-balkanske-impresije-na-28-bjf/feed/ 0
BLAZIN’ QUARTET PREMIJERNO NA 28. BEOGRADSKOM JAZZ FESTIVALU! http://2012.bjf.rs/SR/blazin-quartet-premijerno-na-28-beogradskom-jazz-festivalu/ http://2012.bjf.rs/SR/blazin-quartet-premijerno-na-28-beogradskom-jazz-festivalu/#comments Fri, 19 Oct 2012 16:01:52 +0000 admin http://2012.bjf.rs/?p=270
Blazin’ kvartet predvođen Srđanom Ivanovićem, našim bubnjarem i kompozitorom koji od kraja devedesetih godina sa uspehom gradi karijeru u inostranstvu, premijerno će nastupiti na 28. Beogradskom Jazz Festivalu. Posetioci Doma omladine Beograda imaće priliku da čuju ovaj multinacionalni sastav iz Holandije 25. oktobra u sali Amerikana. Koncert će početi u jedan sat iza ponoći, odmah posle nastupa kvarteta Nenada Vasilića, u okviru večeri “Balkanske impresije” na ponoćnom programu BJF.

Blazin’ kvartet postoji od 2008. godine, a svoju muzičku kreaciju bazira na mešanju džeza i folklora evropskih zemalja iz kojih potiču njegovi članovi. Tri godine za redom nastupali su na uglednom “North Sea Jazz” festivalu u Roterdamu (2008, 2009, 2010). Do sada su objavili dva albuma: “Fiding a Way” (2008) i „Jalkan Bazz“ (2012), nastao u saradnji sa Rambom Amadeusom. Dobitnici su najprestižnije holandske nagrade „Dutch Jazz Competishion“.

O početku saradnje između muzičara i zajedničkom stvaralaštvu ovog multinacionalnog džez sastava, Srđan Ivanović kaže: „Znali smo se iz raznih bendova u kojima smo ranije svirali. Scena je multinacionalna zbog akademije koja privlači ljude sa svih strana. Svako ima svoju priču kako je stigao u bend, a ja sam samo pratio tok dešavanja i svaku prepreku koristio kao priliku. Ideja da u bendu budu samo duvači, bas i bubanj došla je slučajno tako što sam iscrpeo sve opcije za klaviristu koji bi mi se dopao. Tako se rodio bend koji je sada tu gde jeste. Međutim svako od nas je vjeran svojim korenima htio-ne htio, tako da sigurno to ima uticaja na našu muziku. Ali ne pravimo doslovce srpsku, bugarsku ili švedsku muziku, pravimo muziku koja izražava nas i naše vreme.“

Novi albumu nosi duhovit naziv „Jalkan Bazz“ i rezultat je saradnje sa Rambom Amadeusom: „U Amsterdamu smo nastupali na istom festivalu sa Rambom. Naš nastup je bio prije njegovog, tako nas je i čuo. To je jedna od stvari koja se sudbinom desila. Planirao sam drugi album i razmišljao o producentu, ali i zaključio da ne nalazim nekog ko bi odgovarao. Tada se pojavio Rambo Amadeus, pun entuzijazma, sa istom idejom o zajedničkoj saradnji. Zadovoljan sam rezultatom. Htio bih da nastavimo dalje u pravcu kojim smo krenuli. U naslovu albuma zaista ima simbolike. Sviramo uvrnuti Balkan džez. Rambo je takoreći “krstio “album, pri tom meni se dopala njegova ideja za naziv, ime mi zvuči kao neka novootkrivena tropska hrana ,a upravo tako bih i volio da ljudi iskuse album kada ga budu slušali“, objašnjava Ivanović.

Srđan se raduje predstojećem nastupu sa Blazin’ kvartetom na Beogradskom Jazz Festivalu: „Planiramo da uključimo beogradsku publiku u naš koncertni nastup, da isprate ritam naših numera, a imamo i još nekih iznenađenja u vidu. Tako da nikako nemojte propustiti naš koncert! A posle toga cjeli program festivala. Volio bih posebno čuti Ambrose Akinmusiera, novu grupu Dave Douglasa i Joe Lovana, ali i Mostly Other People Do the Killing.

O aktuelnom stanju na evropskoj, ali i srpskoj jazz sceni Srđan kaže: „Na žalost, trenutni svetski trend je da kuturni nivo opada, ljudi se zatupljuju internetom i dosadnom svakodnevnicom, a države sve manje podržavaju umjetnost. Ne treba dozvoliti da se to i u Srbiji desi, država treba da subvencionira jazz klubove, festivale i muzičare jer društvu treba umjetnost i kultura.“

Srđan Ivanović i Blazin’ kvartet posle nastupa na BJF imaju turneju po Nemačkoj, a u skorijoj budućnosti planiraju da se posvete obogaćenju vizulenog aspekta live nastupa, uvođenjem video projekcija ili plesnih performansa.

]]>
http://2012.bjf.rs/SR/blazin-quartet-premijerno-na-28-beogradskom-jazz-festivalu/feed/ 0